ایرباس: ساخت خودروی پرنده تا پایان سال 2017

ایرباس: ساخت خودروی پرنده تا پایان سال 2017

شرکت ایرباس یکی از دو غول هواپیماسازی جهان گفته است تا پایان سال جاری میلادی (2017) خودروی پرنده تولید می کند.

به گزارش عصرایران، ایرباس شرکت هواپیماسازی آمریکایی است که در زمینه ساخت هواپیما و تجهیزات هوایی - فضایی در بخش های نظامی و غیرنظامی فعالیت می کند.

رویترز نوشت: شهرها در حال رشد هستند و ترافیک در حال افزایش. بخش تحرک هوایی شهری در شرکت بزرگ ایرباس پیش‌بینی کرده است که تا سال 2030 حدود 60 درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد. غول‌های بزرگ هوایی در حال توسعه و پیدا کردن راه‌های جداگانه برای کاهش حجم و ترافیک شهری هستند و همگی نگاه‌ها را به آسمان برده‌اند.

ایرباس در حال حاضر روی مجموعه‌ای از خودروهای تک‌سرنشین، درون‌های حمل و نقل و اتوبوس‌های خودران هوایی کار می‌کند.

"تام اندرس" مدیر عامل ایرباس در این خصوص در مونیخ اعلام کرد، که این شرکت امیدوار است پرواز خودروهای تک سرنشین را تا پایان سال اجرایی کند.

وی در خصوص چگونگی تحقق این امر افزود: حدود 100 سال پیش حمل و نقل شهری به زیر زمین رفت و اینک ما با فناوری‌های ویژه روی سطح زمین هستیم. اما اینک در آستانه فاز آزمایشی، توسعه مراحل پروازی بسیار جدی به نظر می‌رسد. این مرحله به معنای حذف هزینه‌های میلیارد دلاری برای توسعه پل‌ها و جاده‌هاست.

مدیر عامل ایرباس در این خصوص افزود: اگر تحولاتی مانند ساخت خودران‌های در حال ظهور و فناوری‌های هوش  مصنوعی را نادیده بگیریم، فشاری را بر بخش مهمی از تجارت وارد می‌کنیم.

واهانا یک خودران پروازی تک‌سرنشین است که راه‌حل مناسب و قابل رشدی برای کسانی محسوب می‌شود، که برای مدتی طولانی مسیری مشخص را مرتب و مداوم طی می‌کنند. اندرس می‌خواهدتا ایرباس این خودروی پرنده را در پایان سال جاری در فاز آزمایشی بیازماید.

 مدیر عامل بخش خودروهای پروازی نیز در این خصوص گفت: ورود به فاز آزمایشی این خودروها تا پایان سال جاری کاملا امکان‌پذیر است.

وی در این خصوص گفت: بسیاری از فناوری‌های مورد نیاز مانند باتری‌ها، موتورها و جهت‌یاب‌های الکتریکی در دسترس هستند. او همچنین اعلام کرد، فناوری‌های حسی و اجتنابی قابل اعتماد که اینک در خودروها ملاحظه می‌شوند، یکی از اهداف چالشی برای این شرکت به شمار می‌آیند. پلت‌فرم واهانا می‌تواند با خودروها مشترک باشد. ایرباس ادعا می‌کند که در ده سال گذشته به فکر تولید محصولی بوده که انقلاب بزرگی را در دنیای سفر و حمل و نقل ایجاد کند. سامانه‌های زیر مجموعه واهانا در حال حاضر تحت آزمایش قرار دارند.

پروژه ارسال بسته و کالا در ایرباس نیز مقوله‌ای جداگانه است. ایرباس قصد ندارد مانند آمازون یا پست DHL وارد سامانه‌های حمل و نقل شود اما این شرکت‌ها مشتری بزرگ درون‌های ایرباس خواهند شد.

اما سیتیایرباس مدل مفهومی از این شرکت است که می‌تواند چندین مسافر را در قالب پرواز جابه‌جا کند. جزئیات این طرح در حد یک راز باقی خواهد ماند اما به نظر می‌رسد این سامانه پروازی شبیه یک سامانه درون کوچک ملخ‌دار است. این خودرو هوایی در ابتدا با اپراتورها و پس از پذیرش بازار پس از اثبات با سامانه‌های بدون خلبان ارائه خواهند شد.


نظرات کاربران
نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نظرشما چیست؟
کد امنیتی به حروف کوچک و بزرگ حساس است