استفاده از چسب قطره‌ای ،شگرد سارق عابر بانک ها

استفاده از چسب قطره‌ای ،شگرد سارق عابر بانک ها

سارق حرفه ای که با ریختن چسب بر روی دستگاه خودپرداز مانع از انجام عملیات بانکی افراد می‌‎شد و پس از سرقت کارت و اطلاع از رمز آن اقدام به برداشت پول می کرد توسط پلیس شناسایی و دستگیر شد.

۷ آبان ماه سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری ۱۲۱ سلیمانیه به مأموران اعلام کرد : در زمان مراجعه به دستگاه خودپرداز ( ATM ) ، دستگاه کارت مرا را بازپس نداد اما چند ساعت پس از آن و از طریق پیامک متوجه برداشت پول از حساب عابربانک خود شدم .با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع "کلاهبرداری" ، به دستور شعبه پنجم بازپرسی دادسرای ناحیه ۱۴ تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .


اظهارات مالباخته


مالباخته پس از حضور در پایگاه ششم آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : " برای دریافت پول به دستگاه خودپرداز شعبه خیابان نبرد مراجعه کردم ؛ کارت عابربانک را به داخل دستگاه زده و قصد دریافت پول را داشتم اما دستگاه درخواست مرا انجام نداد ؛ قصد انصراف و بازپس گرفتن کارت را داشتم اما دستگاه کارت را نیز بازپس نداد . در همین زمان جوانی حدودا ۳۰ ساله که در نزدیکی من ایستاده بود ، پیشنهاد داد تا موضوع را با نگهبان بانک در میان گذاشته تا کارت را از دستگاه گرفته و بازپس دهد ؛ من نیز به درب بانک مراجعه کرده اما کسی در داخل بانک حضور نداشت . مجددا به دستگاه خودپرداز مراجعه و اینبار متوجه شدم که دستگاه به حالت عادی بازگشته و درخواست کارت جدید می کند و از آن جوان نیز خبری نیست . به تصور اینکه کارت در داخل دستگاه باقی مانده و فردای آنروز می توانم با مراجعه به بانک ، کارت خود را دریافت کنم به سمت منزل حرکت کردم که در طی مسیر و با دریافت چندین پیامک متوجه شدم که در چندین نوبت مبلغ ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از حسابم برداشت شده است " .
مالباخته در خصوص نحوه اطلاع از سرقت کارت عابربانک خود نیز به کارآگاهان گفت : " فردای آنروز به شعبه بانک مراجعه و موضوع را با ریاست بانک در میان گذاشتم ؛ پس از بررسی موضوع به بنده اعلام شد که فرد یا افرادی با ریختن چسب بر روی دکمه ی برخی از گزینه های عملیات بانکی دستگاه مانع از انجام عملیات بانکی بنده شده و پس از سرقت کارت و اطلاع از رمز آن اقدام به برداشت پول از داخل حساب کرده اند " .

اظهارات مالباخته

بررسی تصاویر دوربین های مداربسته


با توجه به شیوه و شگرد برداشت پول از حساب مالباخته ، بررسی شکایت های مشابه در دستور کار کارآگاهان پایگاه ششم قرار گرفت و کارآگاهان موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی شدند که کارت های عابر بانک آنها به همین شیوه سرقت و از حساب های آنها برداشت صورت گرفته بود .
در ادامه و با بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته بانکی ، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که فرد مشخصی در تمامی سرقت ها حضور داشته که در زمان مراجعه مالباختگان به دستگاه های خودپرداز ( ATM ) و اقدام جهت برداشتن پول و ... رمز کارت آنها را برداشته و در ادامه زمانیکه شکات برای دریافت کارت های عابربانک به شعبات بانکی مراجعه می کردند ، در همان زمان کوتاه کارت های عابربانک را سرقت و با مراجعه به سایر شعبات و یا مراکز خرید اقدام به برداشت تمامی موجودی حساب ها کرده است .

بررسی تصاویر دوربین های مداربسته

شناسایی مجرم سابقه دار

با توجه به تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته بانکی و بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمین سابقه دار ، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه کلاهبرداری بنام احسان شدند که تنها به همین شیوه و شگرد اقدام به سرقت کارت های عابربانک و در ادامه برداشت پول از حساب مالباختگان می کرد .
با شناسایی تصویر احسان توسط تعدادی از شکات و مالباختگان به عنوان جوانی که به آنها پیشنهاد مراجعه به شعبات بانکی را کرده و همچنین شناسایی تصویر احسان در برخی از مراکز خرید که با عابرانک متعلق به مالباختگن اقدام به خرید کرده بود ، شناسایی مخفیگاه و دستگیری وی در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت .
در شرایطی که هیچگونه آدرس مشخصی از آخرین مخفیگاه متهم وجود نداشت و متهم پس از آزادی از زندان ، چندین بار اقدام به تغییر محل سکونت خود کرده بود ، سرانجام با انجام اقدامت پلیسی آخرین مخفیگاه وی در منطقه مشیریه شناسایی و پس از اطمینان از حضور وی در داخل مخفیگاهش سرانجام متهم گریز پا شب گذشته در عملیات تعقیب وگریز پلیسی دستگیر شد .ماموران موفق شدند در بازررسی از محل اختفای متهم تعدادی از کارت های متعلق به تعدادی از شکات و سایر مالباختگان را کشف کنند .
متهم که چاره ای جز اعتراف نداشت ، به دهها فقره کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع به این شیوه اعتراف کرد و گفت : " در ساعات غیراداری و در زمان تعطیلی شعبات بانکی اقدام به از کار انداختن برخی کلیدهای دستگاه های خودپرداز کرده و زمانیکه افراد به دستگاه های خودرپرداز مراجعه می کردند ، در یک لحظه از غفلت آنها استفاده و رمز عابربانک های آنها را برداشت می کردم " .
سرهنگ کارآگاه رضا امیدی ، رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر گفت: "با اعتراف صریح متهم به دهها فقره سرقت و کلاهبرداری در سطح شهر تهران و شناسایی تعدادی از شکات و مالباختگان ، از کلیه مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت کارت های عابربانک ، کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی شدند دعوت می شود تا برای شناسایی متهم و پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان نبرد – انتهای خیابان شهید بیدچی مراجعه کنند " .

شناسایی مجرم سابقه دار

منبع: مهر


نظرات کاربران
نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نظرشما چیست؟
کد امنیتی به حروف کوچک و بزرگ حساس است