10 راه برتر براي پيشگيري از بيماري و داشتن عمري طولاني

10 راه برتر براي پيشگيري از بيماري و داشتن عمري طولاني

برخي رفتارهاي خاص مي‌تواند به پيشگيري از بيماري‌هايي مثل سرطان، بيماري‌هاي قلبي و ديابت كمك كند.
از آنجا كه بيماري‌هاي جدي و مزمن اين روزها بسيار متداول شده‌اند بسياري از افراد در ترس ابتلا به آنها زندگي مي‌كنند. اما به جاي اينكه نگران اين باشيد كه چه اتفاقي ممكن است بيفتد، چرا براي پيشگيري از آنها اقدام نمي‌كنيد؟ زندگي هيچ تضميني ندارد اما رفتارهاي هوشمندانه مطمئناً نتيجه بخش خواهد بود. اينجا بهترين راه‌ها براي جلوگيري از بيماري و شروع راهي تازه براي داشتن يك زندگي سالم و طولاني را برايتان معرفي مي‌كنيم. براي گرفتن بهترين نتيجه، هر روز اين 10 روش را تمرين كنيد.

1) رژيم غذايي با كالري محدود و سرشار از موادمغذي داشته باشيد.

كساني كه كالري‌هاي مصرفي خود را كنترل مي‌كنند و يك رژيم غذايي متعادل را دنبال مي‌كنند، ديرتر پير مي‌شوند. اما مصرف موادغذايي درست، مثل ميوه‌ها و سبزيجات، بذر كتان و ساير مواد غذايي عالي هم اهميت زيادي دارد.

 1) رژيم غذايي با كالري محدود و سرشار از موادمغذي داشته باشيد.

2) روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش هوازي داشته باشيد.

براي داشتن عمر طولاني توصيه مي‌شود كه حداقل 30 دقيقه در روز ورزش هوازي مثل پياده روي يا شنا داشته باشيد. اما اين چطور به طولاني شدن عمرتان كمك مي‌كند؟ ورزش هوازي سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند، قلبتان را قوي نموده و رگ‌ها و شريان‌هاي شما را صاف مي‌كند و همه آنها به پيشگيري از بيماري كمك مي‌كند

2) روزانه حداقل 30 دقيقه ورزش هوازي داشته باشيد.

3) ياد بگيريد استرستان را كنترل كنيد.

استرس نه تنها مي‌تواند موجب حملات قلبي، سرطان و ساير بيماري‌هاي جدي ديگر شود، بلكه در بيماري‌هاي رواني مثل افسردگي يا اختلالات اضطراب هم نقش دارد. ياد گرفتن كنترل استرس مثلاً از طريق مديتيشن و درمان مي‌تواند از بروز بيماري‌ها جلوگيري كند.

3) ياد بگيريد استرستان را كنترل كنيد.

4) سيگار نكشيد.

سيگار و ساير دخانيات با بروز بسياري از انواع سرطان‌ها مثل سرطان ريه، مثانه، دهان و لوزالمعده در ارتباط است. علاوه بر اين، مي‌تواند منجر به بيماري‌هاي قلبي، آمفيزم، آسم و بسياري بيماري‌هاي جدي ديگر هم شود. ترك اين عادت يا بهتر از آن شروع نكردن آن اقدامي بسيار عالي براي جلوگيري از بيماري‌هاست.

4) سيگار نكشيد.

5) براي حفظ سلامت و آب بدن، آب ساده بنوشيد.

آب با دفع سموم از بدن و نقل و انتقال موادمغذي به سلولهاي بدن به جلوگيري از بيماري‌ها كمك ميكند. اما چه ميزان آب بايد در روز مصرف كنيد؟ قانون عمومي اين است كه روزي حداقل 8 ليوان آب بنوشيد.

 5) براي حفظ سلامت و آب بدن، آب ساده بنوشيد.

6) ويتامين مصرف كنيد.

تحقيقات و مطالعات بسياري اهميت ويتامين D را چه به صورت مكمل غذايي و چه از طريق نور خورشيد، در جلوگيري از بيماري‌ها تاييد كرده‌اند. اما تغذيه صحيح هنوز هم بهترين راه براي اطمينان يافتن از مصرف ويتامين‌ها و مواد معدني مورد نياز بدن است.

6) ويتامين مصرف كنيد.

7) بخندید.

اینکه خنده بر هر درد بی درمان دواست فقط یک ضرب المثل نیست. محققان دانشگاه مری لند دریافته اند که خندیدن می تواند از لخته شدن خون در بدن و همچنین التهاب جلوگیری کند و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند. افراد شاد همیشه عمر طولانی تری دارند.

7) بخندید.

8) از نوشیدن الکل خودداری کنید.

از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشکلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـکـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به کبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سکته قلبی، کم خونی، تورم کبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن و خودکشی برخی از اثرات مصرف الکل می باشند.

8) از نوشیدن الکل خودداری کنید.

9) یک سرگرمی برای خود پیدا کنید.

محققان اعلام کرده اند که افرادی که در فعالیت های مورد علاقه خود شرکت می کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مثل زوال عقل می شوند و عمر طولانی تری دارند. کارهای داوطلبانه، کلاس های متفرقه و سرگرمی های مختلف همه فعالیت های بسیار خوبی برای جلوگیری از بیماری ها هستند.

9) یک سرگرمی برای خود پیدا کنید.

10) دعا کنید.

افرادی که در فعالیت های مذهبی شرکت می کنند عمری طولانی تر و عاری از بیماری دارند. شاید به این دلیل باشد که این افراد به خاطر باورهای مذهبیشان از انجام کارهای خطرناک مثل سیگار کشیدن خودداری می کنند و کمتر دچار افسردگی و اضطراب می شوند که یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری ها است. گذراندن زمان با نماز و دعا فواید سلامتی زیادی دارد.
هیچکس دوست ندارد با ترس از ابتلا به بیماری های سخت زندگی کند. با تمرین کردن راهکارهایی که در این مقاله معرفی شد، می توانید از ابتلا به بیماری های جدی پیش گیری کنید و زندگی طولانی تر و لذت بخش تر را تجربه کنید.

10) دعا کنید.

منبع: مردمان


نظرات کاربران
نظر شما در مورد این مطلب چیست؟
نظرشما چیست؟
کد امنیتی به حروف کوچک و بزرگ حساس است